Лошото зрение е честа причина за катастрофи по пътищата

24 октомври 2012 | 16:42

Голяма част от катастрофите по пътищата се дължат на недобре виждащи шофьори. Това заяви в предаването „Клиника на шестия етаж" управителят на очна болница „Луксор" д-р Димитър Тасков. В момента медицинското свидетелство, необходимо за издаване на шофьорска книжка, се заверява от общопрактикуващия лекар. Той не винаги е способен да „улови" симптомите на очни проблеми, а и често пациентите могат да го заблудят, уточни д-р Тасков. Той бе категоричен, че тази дейност трябва да се върне към очните лекари и те да заверяват медицинските свидетелства по отношение на зрението.

Децата най-често трябва да бъдат обект на профилактика. Първият очен преглед при тях трябва да е на 3-годишна възраст. Тогава се откриват най-грубите очни промени, подчерта д-р Тасков. Профилактичните прегледи продължават в първи клас, а оттам нататък се следи развитието на детето в училищна възраст.

При възрастните хора най-значимото социално заболяване е глаукомата. Те трябва да ходят на очен преглед поне веднъж годишно, а при оплаквания, и по-често, допълни д-р Тасков.

За съжаление очните болести са подценени у нас. Причината е, че те водят само до органна смърт, тоест загуба на зрението, а няма риск от смърт на пациента, както е при сърдечносъдовите и онкологичните заболявания, например, обясни д-р Тасков. Той даде за пример факта, че клиничните пътеки в офталмологията са 9 и обхващат практически всички очни заболявания. Обаче средствата, които се превеждат от Здравната каса за една интервенция, са между 140 и 400 лева. Това е изключително малко. Пациентите трябва да доплащат за консумативи между 500 и 1000 лева, в зависимост от случая.

Болестите на цивилизацията са свързани с все по-голямата употреба на очите и все по-ниската физическа активност. Няма как да избягаме от техническите достижения и да ограничаваме децата от седене пред компютъра или телевизора, смята д-р Тасков. По думите му е важно да се спазва една хигиена на зрението. Нормата, по която децата трябва да работят на компютри, да е съобразена с тази на учебните часове. Тоест, на всеки 40-45 минути работа са нужни 10-15 минути почивка. Самата почивка за окото се изразява в гледане надалече. Детето може да остане в стаята, но да отправи поглед през прозореца, без да се фокусира, обясни д-р Тасков. Доказано е, че при повече от час и половина гледане в монитор или телевизор очите продължават дейността си, но мозъкът изключва, подчерта той.

Българският лекар се нуждае от признание. Той се стреми в тези тежки условия да помогне на пациента. Силно се надявам, че тези лекарски грешки и злоупотреба с доверието на пациента, за които много се говори напоследък, ще изчезнат в най-скоро време, каза още д-р Тасков.


по темата

Коментари (0)


Име:

Коментар:


Анкета

Застраховате ли се?

ГЛАСУВАЙ