Застрахователи отказват пари заради палежите

19 декември 2011 | 16:41

Застрахователите вече отказват обезщетения по автокаско заради палежите на коли в София. Първият потърпевш е синът на топадвоката от Перник Александър Александров, съобщи "Стандарт".

БМВ-то на Калоян изгоря през нощта срещу неделя пред дома му в кв. "Красно село". Момчето се върнало от среща с приятели и оставило возилото пред блока. Няколко минути по-късно съседи го извикали, защото предната част се запалила.

От полицията тогава обявиха, че се работи по версията и за умишлен палеж. Традиция е обаче при такива случаи да се разследват всички вероятности. Няма никакви данни за умисъл, автомобилът е пламнал от късо съединение в ел. инсталацията, обяви адвокат Александров. Той има солиден стаж и в следствието и през ръцете му са минали хиляди огледи и експертизи.

Изгоряло е само таблото и част от купето до предните седалки. Дори чистачките са непокътнати, което е абсурдно, ако колата е била залята със запалителна течност, категоричен е юристът. На същото мнение са и от прокуратурата и разследващите.

От пернишкия офис на застрахователната компания обаче отсекли, че е умишлен палеж, и отказали да платят обезщетение. Причинените нарочно щети не влизат в застраховката.

Плащаме по 1 100 лева за автокаско, сега ни разиграват, скочи семейството. Александров се чуди как застрахователен агент от един поглед отсъжда, че е палеж, след като специалистите са на обратното мнение. Категоричен е, че серията удари на подпалвачите от София са дошли дюшеш на застрахователите и сега те злоупотребяват с това в цялата страна. Той ще изчака експертизата на полицията и ще съди дружеството, пише още "Стандарт".

Най-сигурно е при пълно каско

Застрахователи отказват да изплащат обезщетения за колите, опожарявани масово в последните седмици, оплакаха се потърпевши и пред "24 часа".

От дружествата обаче са категорични, че отказ веднага след заявяване на събитието може да има само ако полицата не покрива риска от опожаряване. В противен случай решение дали ще се плати, точно колко, или ще се откаже мотивирано, се прави в строго определен срок, записан в общите условия към полицата.

В повечето случаи той е до 15 дни от съобщаването за събитието и предоставянето на необходимите документи.

Покритието

Най-сигурно е, че ще получите обезщетение, ако колата ви има пълно каско. В този случай са покрити всички събития. В някои компании опожаряването на автомобила се включва към риска "Пожар", при други се приема за "Злоумишлени действия на трети лица". Има дружества, които дават възможност за избор и включването на съответния риск и в частичното каско, което покрива само предварително определени събития.

В "Армеец" пълното каско покрива щетите от пожар - независимо дали са по техническа причина, заради злоумишлени действия на трети лица, или защото автомобилът е засегнат от прехвърлили се пламъци от съседна горяща кола, обясни шефът на компанията Румен Георгиев.

В "Бул инс"рискът влиза в основното покритие на полицата, обясни Стоян Проданов, шеф на компанията. Той уточни, че само около 1% от полиците го нямат, защото повечето клиенти избират да имат всички защити за автомобила си. Рискът е описан като "Умишлен палеж или взривяване".

В "Алианц"също покриват щети от пожар, включително умишлен палеж, обясни Пламен Ялъмов, шеф на дружеството. Клаузата е допълнителна от основното покритие и се избира по желание от клиента, показва справка в общите условия.

В "Дженерали"този вид събития са покрити от застраховка "Каско" и се третират като "Злоумишлени действия на трети лица", обясни Борис Велинов, шеф на "Автомобилно застраховане" в компанията. Той уточни обаче, че рискът трябва да е включен в избраното от клиента застрахователно покритие. Това би могло да се направи и с други продукти, а не само с пълно каско.

"Доколкото може да се прецени от данните за подпалените автомобили в София, публикувани до момента в медиите, тези случаи на опожаряване биха могли да се квалифицират като покрити рискове по общите условия на застраховката "Каско" на "Уника", обясниха от компанията. Оттам уточниха, че подобни събития могат да се квалифицират като "Пожар и експлозия" или "Вандализъм". Покритието по тях се гарантира както при пълно каско, така и при частично каско при избор на определени клаузи, коментираха от компанията.

В ДЗИ има риск "Умишлен палеж или взривяване на МПС", който се включва в пълното каско, става ясно също от общите условия. В "Булстрад"подобни щети се описват като "Злоумишлени действия на трети лица" и се включват допълнително по желание на клиента. Каското в "Евроинс"също покрива пожар и злоумишлени действия на трети лица.

Всяка компания има различен подход, ето защо е необходимо всеки клиент да чете договора си и общите условия към него, за да е наясно кои рискове са покрити и кои не, съветват специалистите.

Обезщетението

Обезщетението по "Каско" за тотална щета от пожар трябва да е близко до 100% от застрахователната сума, казаха застрахователи.

Обикновено при тотална щета от пожар обезщетението е близко до 100% от действителната стойност на автомобила, обясни Румен Георгиев, шеф на "Армеец". Рядко имало запазени детайли, чиято стойност да се приспадне от крайната сума. При частична щета обаче се преценява колко части са годни и с тях се намалява обезщетението.

И според главния изпълнителен директор на ДЗИ Недялко Чандъров обикновено обезщетенията при тотална щета от пожар са близо 100% от действителната стойност на автомобила.

Шефът на "Алианц" Пламен Ялъмов коментира, че обезщетението е максимум до застрахователната сума, но рядко стига до 100% от нея, защото всеки случай е индивидуален. Той даде пример с изгоряла кола, чиито остатъци били оценени на 10 000 лв.

Стоян Проданов, изпълнителен директор на "Бул инс", обясни, че при частична щета обезщетението се изчислява по оценка на сервиза, където ще се ремонтира колата.

"Всяка заведена щета се разглежда индивидуално и се прави професионална и аргументирана преценка за характера на застрахователното събитие и размера на щетите. За целта застрахователят прави оглед на пострадалия автомобил, а също така анализира официалните документи от МВР", обясниха от "Уника".

Отказ заплащане

Случаите, в които може да бъде отказано обезщетение, са ясно и точно описани в общите условия по застраховката и клиентът би трябвало да е запознат с тях, обясниха застрахователите. Отказ може да има, ако събитието е възникнало от непокрит от полицата риск. В общите условия са записани рисковете, които се покриват, изброени са и клаузите с изключенията за събитията, които не се покриват.

Обезщетение може да се откаже и когато клиентът не е спазил сроковете за уведомяване на застрахователя и на компетентните органи. Без обезщетение може да остане клиент, който е прикрил факти относно настъпването на събитието или е декларирал невярна информация.

При отказ за обезщетение се изпраща писмено обяснение с мотивите за това решение, уточниха от компаниите.

330 млн. лв. премии от полицата

330 млн. лв. са събраните премии от застрахователите по полици "Автокаско" за деветмесечието на 2011 г., показва статистиката на Комисията за финансов надзор.

Това прави около 1/3 от всички приходи на дружествата по общо застраховане, които са в размер на 970 млн. лв.

Най-много приходи от "Каско" имат "Армеец", "Бул инс" и ДЗИ. Това са и дружествата, които са платили най-големи суми като обезщетения. (Виж таблицата.)

Общо всички компании са платили малко над 214 млн. лв. обезщетения по тази полица. Заедно с платените суми по "Гражданска отговорност" заемат 88% дял от всички обезщетения.

Искат документи за палежа от пожарната и КАТ

В общите условия на застраховката "Каско" са описани сроковете, в които трябва да уведомите застрахователя за настъпилото събитие. В повечето случаи се дават между 1 и 7 дни, в зависимост от компанията. Необходимо е писмено да подадете уведомление в офис на дружеството.

Някои компании държат да им кажете незабавно, след като узнаете за събитието. Те обаче дават повече възможности това да стане освен на място в офис или в ликвидационен център и чрез съобщение на електронната поща или телефон.

Преди това трябва задължително при настъпване на събитието да уведомите компетентните държавни органи и да изискате необходимите документи от тях, които го удостоверяват. Тях предоставяте на застрахователя. Така например в случаите на завеждане на щети по риска "Пожар" на автомобила, дружеството обикновено изисква служебна бележка от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" с вписани в нея причини за настъпилото събитие.

При тотална щета, каквато в повечето случаи се получава при пожар, от дружествата искат задължително удостоверение, че колата е със свалена регистрация от КАТ.

Такова е изискването според кодекса за застраховането. Целта е да се предотвратятизмами с пренабиване на номера, създаване на коли двойници, препродажбата им и т.н. Когато получат удостоверението, изплащат обезщетението.

За малки щети от пожар обикновено се взема бележка от пожарната или се приема документ от МВР.

Някои дружества обаче изчакват прекратяване на прокурорската проверка, която постановява дали престъплението е извършено от неизвестен извършител. Ако има виновен и осъден за деянието, дружеството може да му предяви регресен иск, за да си възстанови платените пари.

Обикновено обезщетенията се изплащат до 15 дни след представяне на необходимите документи, които го удостоверяват, пише още "24 часа".


по темата

Коментари (3)

1
щщ
2011-12-21 06:39:21
Във Виктория е 50% от ЗС.
2
Aми?
2011-12-20 19:54:40
Ти си решаваш.
3
уу
2011-12-20 15:18:46
В Булстрад злоумишления палеж е ИЗКЛЮЧЕН РИСК!! Може да си го добавиш след огромно завишение на з. премия!
1

Име:

Коментар:


Анкета

Застраховате ли се?

ГЛАСУВАЙ