Разграничавайте застраховките от инвестициите си

Ангел Сапунджиев е финансов експерт, който от години работи в САЩ. Съветите му във вестник „България сега“ са отправени към други Българи, които живеят и работят там, но голяма част са релевантни и за българската финансова действителност. В последния му материал посветен на животозастраховането, основният извод е, че трябва да се информираме подробно, а не да вземаме спонтанни решения, на базата само на това, което продавачът ни казва за дадена застраховка „Живот“ със спестовен елемент.
Много хора споделят пред финансовите специалисти как преди години са закупили застраховки живот, които са им били представени като „спестовни сметки“, „пенсионни програми“ или дори „сметки за образувание“ за децата им.
Има обаче няколко неща, които трябва да знаете за разликите между инвестирането и застраховането, за да можете да боравите адекватно с тези два финансови инструмента без да се страхувате, че някой би могъл да Ви излъже, както се случва много от онези, които нямат точната информация.
Дръжте инвестирането отделно от застраховането... Винаги!
Много агенти, които продават застраховки „Живот“ ще се опитат да Ви убедят да си купите такава, която има „спестяване“ или както други го наричат „натрупване“ на пари с течение на времето. Това не е за препоръчване, като се имат предвид големите комисионни, които Вие плащате на застрахователния си агент, чрез високите вноски, на които сте подложени всеки месец и особено заради това, че процентната възвращаемост на тези пари, които би трябвало да „натрупвате“ е страхотно малка.
Да имате застраховка „Живот“ е един прекрасен жест към семейството Ви, тя е нужна в Америка и особено в днешните трудни времена на икономическа криза и несигурност, но избягвайте да обсъждате това с всеки, който се опита да Ви убеждава да „спестявате“ или „инвестирате“, в която и да е застраховка с цел възвращаемост на инвестицията.
Когато става въпрос за застраховане и застраховки, трябва да се знае, че в 99% от случаите става въпрос за „продаване“, а не „закупуване“. Това, което искам да кажа е, че никой не се буди сутрин с мисълта да отиде да си купи застраховка „Живот“, след като е направил едно добро разузнаване на пазара и на всички видове застраховки и се е информирал преди да закупи съответната полица, както всички ние обикновено правим преди закупуване на кола, телевизор или каквото и да било. В повечето случаи това, което се получава е, че по една или друга причина попадаме на застрахователни агенти, които имат за цел да ни помогнат със застраховката на колата, на къщата и на останалото имущество, което имаме и между другото ни продават и застраховка „Живот“.
Проблемът тук е, че така наречените агенти получават различни комисионни при продажбата на тези застраховки и ако нямаме нужната информация, може да платим двойно, тройно или четворно повече отколкото един правилно информиран потребител.
Това, което трябва за знаете е, че застраховките „Живот“ се делят на два основни вида: Term Life Insurance и Permanent (Whole, Variable, Universal) Life Insurance. Първият вид (term insurance) е най-основният, той си е просто защита на дохода и се изплаща в случай на смърт или заболяване, което води до смърт.
Вторият вид (permanent life) е този, който струва доста по-скъпо заради обещанията да Ви се „натрупват“ пари след 20 или 30 години, докато през това време Вие плащате за комисионните на Вашият агент, който дори може да не е в индустрията, когато стане време да взимате „обещаното“ Ви. Това е много често срещано явление във финансовата индустрия. Има случаи, в които хората биват обърквани и подхвърляни от компания на компания или от агент на агент, опитвайки се да разберат какво се е случило с парите им, които би трябвало да се „умножават“ през годините.
Затова, преди да закупите застраховка, посъветвайте се с няколко финансови експерти и разберете къде бихте имали повече възможности и доколко са благоприятни те за Вас и Вашето бъдеще. Много от тези експерти нямат възможността да Ви помогнат с истинските инвестиции или спестявания за образувание или пенсиониране, защото нямат нужните лицензи за това. В повечето случаи те имат даден лиценз за продажба на застраховки и чрез него те се опитват да „пробутат“ тези финансови инструменти и продукти, като нещо повече от това, което наистина са, но не винаги това е правилното нещо, което трябва да направите.
Моят личен съвет, от това, което съм видял в последните шест години е - никога не събирайте „спестявания“ и „застраховка“ в едно, а ги дръжте винаги отделно. Ако имате семейство и искате то да е осигурено финансово, в случай, че се случи нещо с Вас, то най-добре е да си купите Term Life Insurance за един фиксиран период от време, обикновено докато децата Ви пораснат или се пенсионирате и през това време отделно да си заделяте пари в други инвестиционни програми. По този начин, ще избегнете риска от това, която и да е застрахователна компания или агент да „бърка“ във Вашите спестявания, когато си пожелае.
Автор: Ангел Сапунджиев
Източник: вестник България Сега